Galerie Zvířat
Sýc rousný
Sova. Menší až středně velká sovy hnízdící v dutinách po datlu černém. Žije ve vyšších nadmořských výškách, kam už nezasahují teritoria agresivního puštíka obecného. Jeho domovinou jsou oblasti od 800 m n.m., nad kterou už se puštíkům nedaří. Jeho hlas zní jakou houkání vlaku. Pokud tedy v noci v horách zaslechnete vlak, nenechejte se zmýlit.
Sýc rousný
Linduška horská
Pěvec. Malý hnědý ptáček žijící na vrcholech nejvyšších hor v alpínské tundře. Vyhovují jí skalnaté srázy, kamenná moře a suťoviště. Všechny naše lindušky jsou si vzhledem velmi podobné.
Linduška horská má z nich nejhlasitější projev. Zpívá za letu a při tom se přemisťuje mezi dvěma i dost vzdálenými místy.
Linduška horská
Veverka obecná
Hlodavec. Nejčastěji ji najdeme v parcích, alejích a velkých zahradách. Žije i v lesích po horní hranici lesa. S přibývající nadmořskou výškou vzrůstá i větší procento tmavě až černě zbarvených kusů. Využívají tak výhody rychlejšího prohřívání za slunečních dní. Rezavé veverky žijí především v podhůří. Pohybuje se ve větvích stromů, kde si staví kulovitá hnízda. Ve svých příbytcích přečkávají i zimu, ale neupadají do zimního spánku. V tuto dobu využívají převážně potravu nashromážděnou ve spižírnách v dutých stromech
Veverka obecná
Vydra říční
Lasicovitá šelma. Kdysi byla v Krkonoších úplně vyhubena. V posledním desetiletí se k nám znovu rozšířila a najdeme ji na Labi, Jizeře, Úpě i jejich přítocích. Snadný zdroj potravy nachází v rybích sádkách a rybnících, kam rybáři vysazují velké množství ryb pro jejich vlastní potřebu. Vydra se pro ně stala úhlavním nepřítelem. Protože je aktivní v noci, spatříme ji velmi zřídka. Nejsnáze se prozradí v zimě podle charakteristických stop ve sněhu. Ty vedou pouze po břehu a nepokračují dál od vody. Vydry mají své nory v březích toků a vstup do nich je pod hladinou. Nepotřebují se tedy od vody nikam daleko vzdalovat.
Vydra říční
Rys ostrovid
Kočkovitá šelma. Rys byl v minulosti vyhuben a na přelomu tisíciletí se sem vrátil. Nacházela se zde tři rysí teritoria a rysové se začali i rozmnožovat. Pravděpodobně díky pytlákům po několika letech opět vymizel. Mladí rysové migrují na dlouhé vzdálenosti a není vyloučené, že se zde znovu v budoucnosti objeví. Osidlují rozlehlé lesy a vyhýbají se otevřené krajině. Na odpočinek vyhledávají skalnatá místa.
Rys ostrovid